Jak zwalczać chwasty w truskawkach?

Pierwszym krokiem do tego, by chwasty w truskawce się nie pojawiły, jest dobre przygotowanie gruntu. Jeszcze zanim zaczniesz sadzenie dokładnie oczyść ziemię ze wszystkiego, co wygląda i kojarzy się ze szkodliwymi roślinami. Aby zwiększyć skuteczność mechanicznego usuwania poprzez plewienie, możesz wesprzeć się zastosowaniem herbicydów. Jeśli planujesz z wyprzedzeniem uprawę, możesz też wysiać wcześniej rośliny, które są wobec najczęściej występujących szkodników konkurencyjne, przykładowo gorczycę czy marchew.
Uprawa owoców - wiadomości

Co zrobić jeśli chwasty w truskawce już się pojawią

Jeśli przed wyplewieniem, potocznie zwane zielsko, zdążyło puścić nasiona, niestety rośliny zaczną wyrastać i zabierać naszym truskawkom cenną wodę i substancje odżywcze. W najgorszym wypadku może to wpłynąć na znaczne zmniejszenie plonów, a nawet wykluczenie całych grządek z owocowania. Dlatego, kiedy tylko zauważysz niepokojące sygnały, musisz niezwłocznie podjąć działania. Podczas systematycznego usuwania niechcianych lokatorów ważne jest, by nie kopać zbyt głęboko, można wtedy uszkodzić korzenie roślin. Natomiast po usunięciu szkodników warto wyścielić miejsce między grządkami ściółką lub słomą, ograniczy to ponowne rozprzestrzenienie.

Stosowanie herbicydów na chwasty w truskawkach

Warto pamiętać o tym, że stosowanie chemicznego odchwaszczania powinno być stosowane tylko dla dużych upraw. Jeśli jesteśmy w stanie poradzić sobie z odchwaszczaniem poprzez plewienie, stosowanie dodatkowej chemii jest zbędne i obniża wartość odżywczą plonów. Posiadając duże pole pod uprawę truskawek, możesz stosować herbicydy, ale z co najmniej półtoramiesięcznym wyprzedzeniem przed okresem sadzenia. Dodatkowo chwasty muszą osiągnąć już dość zaawansowaną fazę wzrostu i mieć kilkanaście centymetrów. Jeśli problem jest poważny, a truskawki już kwitną, przed doborem środka należy zapoznać się z programem ochrony na dany rok. Lista dopuszczanych do stosowania środków zmienia się każdego roku.

Ściółkowanie jako skuteczna metoda na zdrowe uprawy

Jeszcze raz wróćmy do tego, że najlepszym pomysłem na ochronę przydomowej uprawy jest to, by dobrze przygotować zagon. Zaraz po posadzeniu i wypieleniu należy zastosować ściółkę. Bardzo dobrze sprawdza się kora sosnowa bądź słoma, oba te surowce chronią dodatkowo przed wystąpieniem pleśni, ogranicza parowanie wody z gleby i ociepla uprawę. Jeśli nauczony doświadczeniem wiesz, że gleba w Twojej okolicy jest podatna na występowanie chwastów, możesz też od razu przed posadzeniem rozłożyć agrowłókninę i wyciąć otwory na rośliny.