Noblistka z dredami, kim jest Olga Tokarczuk

Kim jest Olga Tokarczuk?

Urodzona w 1962 roku w Sulechowie autorka powieści, a z zawodu psychoterapeutka. Po ukończeniu studiów na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, przeprowadziła się do Wałbrzycha gdzie pracowała w poradni zdrowia psychicznego. Mimo kariery jako pisarka, Olga Tokarczuk znajduje czas na zajmowanie się działaniem na rzecz praw człowieka, praw zwierząt, ochrony środowiska i równouprawnienia. Mimo sprzeciwu wśród niezgadzających się z jej poglądami grup, noblistka nie boi się wygłaszać swojego zdania na temat kluczowych dla niej spraw. Za swoje osiągnięcia literackie Olga Tokarczuk otrzymała wiele krajowych i światowych nagród, w tym, literacką nagrodę Nobla w 2019 roku i Polska nagrodę branżową “Nike” w 2008 roku za powieść “Bieguni” oraz w 2015 za “Księgi Jakubowe”.

Najważniejsze dzieła Olgi Tokarczuk.

Zdecydowanie najważniejszymi dziełami autorki są powieści “Bieguni” oraz “Księgi Jakubowe” za które otrzymała szereg renomowanych w branży literackiej nagród. Nie są to jednak jedyne warte uwagi dzieła Olgi Tokarczuk, zapoznając się z jej twórczością, nie można przejść obojętnie obok utworów takich jak:

  • “Podróż ludzi księgi” – debiutancka powieść noblistki, wydana została ponownie po 25 latach od premiery. Nie często zdarza się, żeby debiut autora był tak udany, jak w przypadku Olgi Tokarczuk to też zapoznanie się z jej pierwszą powieścią na pewno nie będzie stratą czasu.
  • “Prawiek i inne czasy” – książka, z której fragmentami okazję zapoznać się mają niekiedy uczniowie liceów, co przy wybrednym w stosunku podstawy programowej z języka polskiego do nowych dzieł, utwierdza w przekonaniu, że powieść, której akcja dzieje się w małej miejscowości Prawiek w Polsce centralnej, jest pozycją obowiązkową dla każdego entuzjasty literatury.
  • “Opowiadania Bizarne” – zbiór 10 opowiadań, będących niejako rozważaniami na temat dziwności otaczającego świata.

Pozostała twórczość.

Olga Tokarczuk oprócz powieści i opowiadań ma na swoim koncie również scenariusze, jak ten do wydanego w 2020 roku nakładem Netflixa, filmu “Erotica 2022”, gdzie była odpowiedzialna za segment “Znikanie pani B.” czy arkusz poetycki “Miasto w lustrach” wydany w 1989 roku.