Olga Tokarczuk – najmłodsza polska noblistka

Polska może pochwalić się zadziwiająco dużą ilością literackich noblistów. Tę prestiżową nagrodę otrzymali Henryk Sienkiewicz i Władysław Reymont. Wśród twórców jednoznacznie dwudziestowiecznych zostali nią wyróżnieni Wisława Szymborska i Czesław Miłosz. Ostatnio do tego zacnego grona dołączyła kolejna twórczyni – Olga tokarczuk (sprawdź cenę i zamów!). W dzisiejszym tekście postaramy się przybliżyć czytelnikom jej literaturę.

Olga Tokarczuk – styl pieczołowicie kreowany latami

Można powiedzieć, że Olga Tokarczuk stawała się sławna na raty. Tworzy od lat i od lat konsekwentnie wydaje nowe powieści. Zdarzało się nawet, że pisała jedną rocznie – czyli bardzo często. I pierwotnie jej pisarstwo było napędzane właśnie przez tę regularność. Po kolejne książki sięgali fani urzeczeni jej wyjątkowym stylem. Stopniowo jej dzieła zaczęły pojawiać się w bibliotekach.

Ze względu na elementy realizmu magicznego zaczęła być jednym tchem wymieniana obok takich nazwiska jak Marquez. I tutaj warto wyjaśnić, jakie cechy zawiera proza Tokarczuk. Jej książki zazwyczaj osadzone są w naszych czasach i naszym świecie. Przynajmniej z grubsza. Regularnie dzieją się w nich bowiem rzeczy niesamowite. Drobne przykłady magii, które jednocześnie przez bohaterów regularnie są uważane za zupełnie normalne.

Do tego dochodzą bardzo dobrze skonstruowane postacie. Pani Olga rewelacyjnie wręcz przedstawia ich życie wewnętrzne. Swoich bohaterów prowadzi też przez dosyć niesamowite zdarzenia.

Za co Olga Tokarczuk otrzymała Nobla?

Nie każdy o tym wie, ale nagrodę literackiego Nobla przyznaje się za całokształt twórczości a nie za jedną książkę. Zazwyczaj jednak wyróżnienie bardzo mocno utożsamiane jest z dziełem wydanym tuż przed przyznaniem.

W wypadku Olgi Tokarczuk taką powieścią były “Księgi Jakubowe”. To opowieść dziejąca się w dawnej Polsce. Jej fabuła nie koncentruje się jednak wyłącznie na szlachcie. Oprócz niej poznajemy też chłopów, mieszczan i przede wszystkim Żydów. Co zaskakujące na kartach książki pojawiają się też muzułmanie – w końcu imperium Tureckiego sięgało kiedyś aż do Węgier i Rumunii (było więc jednym z najbliższych sąsiadów Rzeczpospolitej).

Główny bohater to Jakub – islamista żydowskiego pochodzenia i prorok właśnie rodzącej się religii.